Ana Menü
DOĞAL BİTKİLER
LAVANTA ÜRÜNLERİ
BİTKİSEL ÇAYLAR
ARDIÇ BİTKİSİ ÜRÜNLERİ
BİTKİSEL YAĞLAR
BİTKİSEL SABUNLAR
SÜLÜK
BİTKİ SULARI
ÇAKŞIR BİTKİSİ ÜRÜNLERİ
EPİMEDİUM ÜRÜNLERİ
KUDRET NARI ÜRÜNLERİ
HİMALAYA TUZU
KIRMIZI REİSHİ MANTARI
CİVANPERÇEMİ ÜRÜNLERİ
KAYNAR-LOHUSA ŞERBETİ
KANTARON ÜRÜNLERİ
ARICILIK ÜRÜNLERİ
GOJİ BERRY ÜRÜNLERİ
ALOE VERA ÜRÜNLERİ
BAHARATLAR
KEFİR MAYASI
GECE KIZI ÇAYI
Sipariş Takibi
Sipariş Takip Bilgileri
Bilmeniz Gerekenler
Kargo Teslimat Şartları
Sipariş Takibi
Gizlilik ve Güvenlik
Satış Sözleşmesi
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
       LAVANTA FİDESİ 150 ADET
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
LAVANTA FİDESİ 150 ADET

Piyasa Fiyatı : 264.00 TL
Bizdeki Fiyat : 240 TL
KDV Dahil Fiyat : 240.00 TL
Ürün Kodu : 1235F060EBF
Yükleniyor...

 

DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYINIZ.. 0552 3128090

Lavanta çiçeği nasıl yetiştirilir, lavanta bir metreye kadar boylanan, çok yıllık ve yarı çalımsı bir bitkidir. Bitkinin kullanan bölümleri çiçekleridir. Çiçekleri ve saplarından elde edilen yağ, dünyada en fazla rağbet gören 15 uçucu yağ arasında bulunur. Uçucu yağındaki bileşenler arasında en çok linalool ve linalil asetat bulunur. Yağın kalitesi linalil asetat oranına göre belirlenir. Parfüm sanayinde ve kozmetik alanında oldukça fazla kullanılan yağ, kokusundan dolayı sabun yapımında, ilaç sanayinde, aroma terapi alanında kullanılır. Bunun yanı sıra romatizmal ağrıların giderilmesinde, idrar arttırmakta faydalıdır.

Lavanta çiçeği iklim ve toprak isteği nedir?

Toprak konusunda fazla seçici olmayan bitki, kireç bakımından zengin, pH değeri 5,8 ve  8,3 olan süzek, kalkerli ve kuru topraklarda daha iyi yetişir. Sıcağa karşı dayanıklı olan lavanta, soğuk ve kurak iklimlerden de etkilenmez. Fakat çok sert kışların geçtiği bölgelerde, bazen soğuktan zarar görebilir. 

Lavanta üretimi ve yetiştirme tekniği nedir?

Bitki generatif ve vegeratif olarak üretilebilir. Vegeratif üretimde bitkiden elde edilen çelikler ve köklü sürgünleri kullanılır. Perlit, torf, kum, orman toprağı gibi ortamlar köklenme ortamı olarak kullanılır. Çeliklerle yapılan üretimde, köklenmeyi sağlayan hormon kullanımı köklenme başarısını arttırır. Bitkiden alınan çelikler, kış dönemindeki dinlenme süresinde ve bitki henüz uyanmadan alınmalı ve köklenme ortamına dikilmeli. Generatif yapılan üretimde, bitkinin tohumları kullanılır. Fakat bazı lavanta türleri tohum vermediğinden, bunlarda vegeratif üretim zorunludur. Tohumla yapılan üretimde, direkt olarak tarlaya atılan tohumlar kullanılır. Fakat tohumların küçük olması, yabancı otların kontrolünün zor olması sebebiyle fideleme ile üretim yapmak daha avantajlıdır. Fideleme yönteminde tohumlar fide yastıklarına ekilerek, fide elde edilir. Bu fideler tüplenerek, bir süre sonra araziye dikilir.

  • Toprak işleme, tohum ekme ve fide ekme işlemi: Lavanta çok yıllık olduğundan, arazide önce derin sürüm yapılır. Tohumların ya da fidenin ekiminden önce işlenmiş olan toprak tırmık ve diskaro ile düzeltilir. Direkt olarak araziye ekilecek tohumlardan önce, tohum yatağının hazırlanması gerekir. Uygun iklim koşulları ve toprak hazırlandıktan sonra fide dikimi yapılmalıdır. Fideler dikildikten sonra, can suyu verilmelidir. Üretimde 100x40 cm, 120x50 cm sıra arası ve üzeri mesafeler yetiştirme için uygundur. Araların bu kadar geniş tutulması, arazinin traktörle işlenebilmesi içindir. Bu dekar başına ekilecek bitki sayısını düşürdüğünden, çiçek verimi de düşmektedir.   
  • Sulama, gübreleme ve bakım: Fide ekiminden sonra, toprakla ilişkinin güçlendirilmesi için belli periyotlarla 3-4 kez sulama yapılır. İleriki dönemlerde susuz olarak yetiştirilse de, sulama yapıldığında çiçek veriminde artış olur. Araziye 2-3 yılda bir ahır gübresi atılması, toprak koşullarını iyileştirecektir. Gübrenin dekar başına 8-10 kg verilmesi yeterlidir. Yapılacak gübreleme toprak analizlerine göre yapılırsa, daha iyi verim alınabilir. Ekimden sonraki iki yıl boyunca, arazide yabancı ot kontrolünün sağlanması gerekir. Bunun yapılması bitkinin gelişimi etkilemektedir. Sonraki dönemde bitkinin özelliğinden, yabani otlar kendiliğinden baskı altına alınacaktır. Bitkinin üretimine engel olacak önemli bir hastalık ya da zararlı bulunmamaktadır. Yalnız bazı dönemlerde kök bölülerinde beyaz kök çürüğü veya şapkalı mantar oluşumları, toprak üstündeki yerlerinde bazı hastalık etkenleri görülebilir.
  • Hasat ve kurutma: Bitki iklim koşullarına göre değişim göstermekle beraber genellikle Temmuz ayında çiçeklenme gösterir. Bu dönem bitkinin hasat zamanıdır. Testereli ot bıçağı kullanılarak, hasat gerçekleştirilir. Bazı arazilerde çit biçme makinaları da hasatta kullanılmaktadır. Makinalı yapılan hasatlar, zaman ve işgücü açısından tasarruf sağlamaktadır. Bitkiden hasat edilen çiçekler ya uçucu yağ üretiminde kullanılır ya da gölgede kurutmaya alınır. Lavantadan uçucu yağ üretimi su ya da buhar distilasyonu ile yapılır.
Sepetim
Sepetinizde şu anda herhangi bir ürün bulunmamaktadır.
Fırsat Ürünleri

Döviz Kurları
EUR = TL
USD = TL
Haber Listesi
Haber listemize kaydolarak tüm yeniliklerden haberdar olabilirsiniz.

Ana Sayfa | İndirimdekiler | Yeni Eklenenler | İletişim | Gizlilik ve Güvenlik | Satış Sözleşmesi | Sipariş Takibi

Copyright © 2010 YÜCE BİTKİSEL ÜRÜNLER TOPTAN PERAKENDE

Bu site Adana Web Tasarim sistemi kullanmaktadır.